Zahradní terapie

Proč zahradní terapie?

Příroda je nedílnou součástí nás všech. Po celý život nás provází v podstatě na každém kroku a jednou z pravd je, že příroda léčí. V pokročilém věku se mnoho lidí musí rozloučit se svou milovanou zahrádkou, chatou a květinami doma, o které tak rád pečoval a dělalo mu to radost, ale kupříkladu i s obyčejnou procházkou v lese…. Tím to ale nemusí končit. I v takovém zařízení jako je Domov seniorů může každý z nás najít kousek té přírody. Proto máme zahradní terapii, jejíž název znamená „vzájemný vztah mezi dvěma živými organismy“.

Zahradní terapie naše klienty oslovila natolik, že jsme ji v loňském roce zařadili mezi naše pravidelné aktivity. A tak se scházíme každé pondělí dopoledne o počtu maximálně pěti klientů. V jarních měsících sázíme semínka různých okrasných květin, následně se o ně staráme, přesazujeme, plejeme a zaléváme. Na terase klienti nejen pracují, ale také relaxují a naslouchají zurčení zdejší fontánky, či zpěvu ptáků a kochají se vůní a krásou květin okolo sebe.

Tomu kdo nemůže, nebo se nechce, zúčastnit skupinové terapie nabízíme návštěvu na pokoji se zahradním mobilním stolkem, na kterém si může zasadit kytičku, nebo si jen tak květiny a bylinky osahat, přivonět a připomenout si tak kousíček té přírody, což pomáhá při čichové, hmatové a zrakové stimulaci.

V zimě, kdy nemůžeme být na terase, scházíme se na aktivizaci a věnujeme se tvorbě suchých vazeb, tvoříme vánoční výzdobu, včetně zdobení vánočních stromečků. V loňském roce jsme sklidili velký úspěch s vazbou adventních věnců, které jsme vytvořili na výzdobu celého domova, ale i na přání pro naše zaměstnance.

Klienti chodí na terapii rádi. Někteří si začali vytvářet svou mobilní mini zahrádku, o kterou se následně starají a mají dobrý pocit ze svého kousku přírody, který si vytvořili dle své fantazie.

 

Zdena Švecová